Tkaniny szenilowe

Tkaniny szenilowe (chenille) to  grupa najbardziej zaawansowanych technicznie tkanin obiciowych wytwarzanych z włókien szenilowych, składających się z dwóch prostych, skręconych ze sobą nici, pomiędzy którymi umieszcza się włókna cięte tworzące włos. Dzięki temu tkanina otrzymuje strukturę podobną do weluru lub pluszu oraz niepowtarzalny, puszysty dotyk. Dodatkowo, tkaniny szenilowe odznaczają się żywymi kolorami i szeroką paletą wzorów.

 

 

Tkaniny te wykonane są ze specjalnej nici szenilowej, a po utkaniu powstaje tkanina przypominająca cieniutki sztruks ze względu na nieregularną strukturę powierzchni tkaniny, spowodowaną włochatą nitką. Tkaniny szenilowe są szeroko stosowane w tapicerstwie i przemyśle meblowym. Idealnie nadają się do renowacji obić mebli tapicerowanych i na nietypowe ciężkie zasłony i kotary.

Tkaniny szenilowe wytwarzane są w dwóch odmianach: wzór i koordynat:

Tkanina z wzorem najczęściej stosowana jest do obicia eksponowanych części mebla - siedziska, frontu oparcia itp. Natomiast koordynat wykorzystywany jest do obijania boków mebla (np. boków sofy) lub jego tyłu, o ile nie jest tam wykorzystany tańszy materiał podbiciowy typu wigofil.

Galeria Trend

Narzędzia Tapicerskie